MOSZNA ZAMEK


Moszna Zamek 

Hotel

ul. Zamkowa 1

Zielina

woj. Opolskie, powiat Krapkowicki, gmina Strzeleczki

Recepcja

tel.: +48 77 466 96 79

tel.: +48 77 466 96 78

fax: +48 77 466 84 00

e-mail: marketing@moszna-zamek.pl

e-mail: biuro@moszna-zamek.pl

http://moszna-zamek.pl/

Zámek Moszna je opředena mnoha pověstmi, v každé pověsti se najde několik zrníček pravdy. Také historie budov-staveb je velmi spletitá.

Zámek Moszna se nachází v Polsku asi 30 km od Opolí ve směru na Prudnik. Jde o jeden z nejkrásnějších a nejznámějších zámků na území Slezska. Moszna se od ostatních zámků liší nejen svou architekturou, ale i svým využitím v dnešním světě.

Zámek Moszna je velice zajímavý svou architekturou. Hlavní a nejstarší budova pochází z 18. století. Je postavena v barokním stylu

Začátek výstavby barokní zahrady sahá do poloviny 18. století. A to k rodině von Reisewitz, konkrétně k Jiřímu Wilhelmovi, komorníkovi Bedřicha Vznešeného. Později Hubert von Thiele Winckler park rozšířil a zmodernizoval, takže vypadal jako, v této době velice oblíbený, přírodní park.

Zámek je postaven do tvaru písmene U. Obě boční křídla sahají hluboko do parku. V paláci se nachází celkem 365 místností, 99 věží (tolik vesnic vlastnila rodina Thiele Wincklers); rozloha činí 7 000 m² a 65 000 m³. Navazuje na anglické zámky z alžbětinského období. Styl, ve kterém je zámek postaven, můžeme nazvat eklektismem.

Západní čtyřposchoďové křídlo má tvar obdélníku a má stejně jako ostatní části zámku svůj specifický charakter. Je postaveno v novorenesančním stylu.. V západním křídle byly umístěny především pokoje pro hosty. Mezi nejzajímavější patří bílý a černý salón a lovecký sál s největším krbem v zámku, nyní využívaný k pořádání konferencí a seminářů. Je zde taky původní jídelna bohatě vyzdobeny štukami s mytologickými motivy a skleník s exotickými druhy rostlin.

Park v Moszně patří mezi nejkrásnější a největší parky ve Slezsku. Na 250 hektarovém pozemku rostou 200leté lípy i 300leté duby a keře rododendronů a azalek.

Kromě tradičního turistického zájmu má zámek spoustu dalších využití. Řídí se heslem „Musica, Ars et Natura etiam Medicina est“ („Hudba, umění a příroda jsou dobrou medicínou“).

Dále jsou zde stáje, které se soustřeďují na chov polokrevníků. Kromě toho v Moszné má své sídlo chovná stanice Polského mysliveckého svazu, která se zabývá chovem bažantů a pořádáním honů.

V zámku je rozšířen taky kulturní, umělecký i vědecký život. V místní galerii často probíhají výstavy obrazů, fotografií. V kapli kde je perfektní akustika probíhají koncerty souborů i sólistů. V květnu zde probíhá Muzyczny Festiwal Kwitnących Azalii (Slavnost kvetoucích azalek), kdy se celým okolím nese sladká vůně azalek. Č Moszna je často navštěvována známými herci, politiky, žurnalisty apod. Moszna je jedním z nejnavštěvovanějších zámků ve Slezsku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *